Ziua a doua a Programului estival #Vara_la_bibliotecă_2026 a fost una plină de descoperiri, lectură și noi experiențe!

Ziua a doua a Programului estival #Vara_la_bibliotecă_2026 a fost una plină de descoperiri, lectură și noi experiențe!

Dimineața a început cu un joc de cuvinte din rubrica #Gimnastica_minții, care ne-a pus imaginația și creativitatea la lucru.

Am continuat apoi tradiția celor #20_de_minute_de_lectură” din romanul „Ocolul lumii în 80 de zile” de Jules Verne. Astăzi, pentru lectura cărții au fost desemnați „Regele și Regina lecturii”, pentru a-i inspira pe ceilalți participanți să descopere frumusețea lecturii.

Călătoria noastră virtuală în jurul lumii a continuat cu o nouă destinație fascinantă – 🇬🇪 Georgia, o țară care impresionează prin cultura sa autentică, ospitalitatea legendară și istoria milenară. Alegerea nu a fost întâmplătoare, deoarece voluntara noastră, #Kathryn_Webb, a activat în Georgia și ne-a împărtășit amintiri, impresii și experiențe frumoase despre viața de acolo. De asemenea, am descoperit câteva cuvinte și expresii în limba georgiană, am exersat pronunția lor și, cu mult entuziasm, ne-am scris chiar și numele folosind alfabetul georgian.

✨Tot astăzi am dat startul unui nou serviciu de bibliotecă – „Școala tânărului alegător”, dedicat educației electorale și formării spiritului civic al adolescenților.

✨Ziua a continuat cu jocuri de mișcare și jocuri de inteligență, care ne-au oferit momente de relaxare și bună dispoziție.

Ca de fiecare dată, activitățile s-au încheiat cu un concurs interactiv Kahoot, prin care ne-am verificat cunoștințele acumulate despre Georgia și temele abordate pe parcursul zilei.

O nouă zi, o nouă țară, noi cunoștințe și multe amintiri frumoase!