• Puţinii veterani rămaşi în viaţă lîngă monumentul Eroului necunoscut în parcul din centrul localităţii, alături de primarul comunei Ciorescu – Ino Scripnic, 08.05.2014
  • Biserica „Sfînta Cuvioasa Parascheva” din comuna Ciorescu
  • Sfinţirea pietrei de temelie a unui sfînt locaş în satul Făureşti, 21 mai 2014;
  • Biserica "Sfîntul Apostol şi Evanghelist Ioan Teologul" din s. Făureşti

Cupa Orange 2014 la rugby pe plajă!

Duminică, 10 august, pe plaja de la Vadul lui Vodă s-a disputat etapa finală la rugby pe plajă. Pe trei terenuri s-a jucat rugby touch pentru jucătorii U16 băieţi şi fete, iar seniori si senioare au jucat rugby contact.

La categoria U16 fete, tinerele jucătoare de la RC Ciorescu au devenit câştigătoare, pe locul doi s-a clasat echipa SS Briceni, iar pe III s-a clasat echipa CNC.Cea mai bună jucătoare U16 a fost declarată Carmazan Andriana de la RC Ciorescu.

Olimp Electromaş din Tiraspol a câştigat toate meciurile şi a devenit câştigătoare, pe doi s-a clasat echipa RC Ciorescu, iar pe III s-au poziţionat tinerii jucători ai echipei SS Briceni, la categoria U16 baieţi.

Nouă echipe, în trei grupe, s-a desfăşurat competiţia la seniori. În finalele pentru locurile VII-IX , RC Ciorescu s-a clasat pe VII, pe VIII – Academia Militară, iar pe IX echipa Triumf.

Orange Moldova a premiat toate echipele urcate pe podium cu cadouri speciale, iar FRM  a decernat toate echipele participante cu  diplome, cupe şi cadouri speciale.

V.Revenco – Preşedinte FRM a declarat: „Doresc să mulţumesc sportivilor, arbitrilor şi oficialilor FRM pentru organizarea unui spectacol grandios rugbyistic pe plaja de la  Vadul lui Vodă. In deosebi doresc să mulţumesc companiei Orange Moldova care a organizat competiţia la cel mai înalt nivel şi este partenerul oficial al Cupei Moldovei la rugby pe plajă al treilea an consecutiv.
Cred că 2015 va fi necesar de mărit categoriile de vârste prin participarea şi a copiilor care practică rugby.”

Primăria comunei Ciorescu aduce sincere felicitări celei mai bune jucătoare de rugby U16 – Carmazan Andriana, întregii echipe “RC Ciorescu Rugby”, cît şi antrenorilor echipei dl Cebotari Ion şi dl Zolotariov Gheorghe, pentru practicarea rugby-ului în Moldova şi promovarea modului sănătos de viaţă printre tineri, urîndu-le şi în continuare succese cît mai mari la toate competiţiile ce vor urma.